Het schema was krap, dat hadden alle Nederlandse journalisten de afgelopen dagen al wel gezien. Om 13.00 uur zou de charter voor de pers opstijgen vanuit Krakow, drie uur later zou de landing in Kharkiv zijn. En slechts vijf kwartier daarna stond de persconferentie van Bert van Marwijk in het Metalist Stadion op het programma.
Vijf kwartier, dat is niet veel. Zeker als je nog door de douane in Oekraïne moet, langs de baggageband en met de bus naar het stadion. En als we iets de afgelopen dagen al van collega's in Oekraïne gehoord hadden, was het dat vliegtijden niet bepaald betrouwbaar zijn. Een directe vlucht Amsterdam-Kiev wordt zonder pardon omgezet in een ritje Amsterdam-Rome-Kiev, waardoor je uren langer dan gepland onderweg kan zijn. De persconferentie halen kon dus wel eens lastig worden, wisten we.
Op de luchthaven van Krakow veranderde het woord 'lastig' al rap in 'dat gaan we nooit halen'. Want ook ruim na de geplande vertrektijd van 13.00 uur was er nog geen vliegtuig te zien voor onze gate. Het toestel was al wel aangekomen, zei onze steeds minder vrolijk kijkende reisleidster, maar het personeel was zoek. En dus was het wachten geblazen en doodde het Nederlandse journaille al twitterend de tijd.
Rond 13.30 uur konden we boarden. Bij de gate stond een busje, die ons naar het vliegtuig bracht dat ons naar Kharkiv zou gaan brengen. Al was 'vliegtuig' iets te veel eer voor het koekblik van Danube Wings. Het toestelletje was twee turven hoog en oogde gammel. Op de flank stond het adres van de website van Danube Wings, maar daarbij stond een rood kruis over het deel .com. Het moest .eu zijn, stond er achter.
Dat kon inderdaad. Onze reis verliep nog redelijk goed, maar de afgesproken tijd van 18.15 uur (lokale tijd) haalden we nét niet. En dus kwam Van Marwijk een kwartiertje later, maar van harte ging het niet. “We moeten trainen, dus stel korte vragen. Dan krijg je een kort antwoord”, bromde perschef Kees Jansma. “Dat korte antwoord krijg je sowieso”, vulde Van Marwijk aan.
De bondscoach voegde daad bij woord. Alleen op de eerste vragen van de NOS gaf hij vrij uitgebreid antwoord, daarna was het uit met de pret. De meeste antwoorden van de coach bleven beperkt tot één zin, soms zelfs één of twee woorden. “Ik ga niet alles tien keer zeggen”, snauwde hij zelfs richting een journalist die informeerde naar iets waar hij vlak daarvoor ook, zij het op iets andere wijze, naar gevraagd was.
Bert houdt niet van wachten, bleek in Kharkiv. Laat het toernooi maar snel beginnen.
Door: Roland Mather
Twitter: @rolandmather