Bondscoach Frank de Boer zorgde zondagavond voor veel ophef door Donyell Malen al na een uur spelen naar de kant te halen. De spits van het Nederlands elftal was de gevaarlijkste man in de achtste finale tegen Tsjechië, maar moest vanaf de bank toezien dat zijn land na een 0-3 nederlaag werd uitgeschakeld. Ook na een blik op de statistieken blijkt zijn wissel een matige keuze.
Volgens bondscoach De Boer kan Malen slechts een uur spelen, vanwege zijn matige fitheid. Ook PSV-trainer Roger Schmidt haalde de aanvaller regelmatig na zestig minuten naar de kant. Toch blijkt Malen juist in de slotfase van de wedstrijd nog extreem gevaarlijk. In totaal was de spits van Oranje 88 keer trefzeker in clubverband. Daarvan produceerde hij 29 treffers na de 75ste minuut. Dat betekent dat een derde van zijn goals in het laatste kwartier vielen.
De Boer besloot Malen na een uur spelen naar de kant te halen en te vervangen voor Quincy Promes. De aanvaller van Spartak Moskou kon nauwelijks gevaar stichten in de voorhoede, waardoor Nederland uiteindelijk met 0-2 verloor. Oranje kwam kort voor de wissel van Malen met een man minder te staan na een rode kaart voor Matthijs de Ligt.
Malen won de concurrentiestrijd uiteindelijk van Wout Weghorst, die in de eerste twee groepsduels in de basis stond. Oranje won in de poule van Oekraïne (3-2), Oostenrijk (2-0) en Noord-Macedonië (0-3).