Deze site brengt je het laatste voetbalnieuws, foto's, video's en interviews uit de voetbalwereld.
Dat alles 24 uur per dag, zeven dagen per week!
© 2004-2012 FCUpdate.nl Groningen

Nederland speelt tijdens het EK zijn drie groepsduels op historische bodem. Op 4 juli 1954 was het Wankdorf Stadion in Bern immers het strijdtoneel van de legendarische WK-finale tussen Hongarije en West-Duitsland. Hongarije was al jarenlang ongeslagen en gold als torenhoge favoriet, maar verloor met 2-3. Deze wedstrijd is de geschiedenis in gegaan als het 'wonder van Bern'.
Momenteel is het amper voor te stellen, maar in het begin van de jaren '50 was Hongarije hét voetballand van Europa. Waar de huidige keuzeheer Erwin Koeman het moet doen met een verzameling matige spelers, had de toenmalig bondscoach Gusztav Sebes een unieke ploeg tot zijn beschikking. Onder leiding van vedette Ferenc Puskas veroverde Hongarije destijds de voetbalwereld.
![]() |
| De in 2006 overleden Ferenc Puskas |
Tussen 1949 en 1954, het jaar van het WK, verloor Hongarije niet één wedstrijd. In 1952 pakte de ploeg goud tijdens de Olympische Spelen in Helsinki en bovendien boekte het een jaar later een legendarische 3-6 overwinning op Engeland. Ook op het WK 1954 stond er aanvankelijk geen maat op de 'machtige Magyaren', zoals de ploeg genoemd werd. In de groepsfase werd West-Duitsland al met 8-3 geklopt, terwijl Korea er zelfs met 9-0 aan moest geloven.
Toen vervolgens in de kwart- en halve finale respectievelijk Brazilië en Uruguay, de nummers twee en één van het WK van 1950, verslagen werden, twijfelde niemand er meer aan dat Hongarije de titel zou pakken. In de finale hoefde 'alleen nog maar' West-Duitsland verslagen worden, de ploeg die eerder in het toernooi al met 3-8 geklopt was. Bovendien had Hongarije voor de finale weer de beschikking over Puskas, die tegen Brazilië en Uruguay door een blessure niet van de partij was.
![]() |
| Een foto uit 1954 naast het nieuwe Wankdorf Stadion |
In het met 64.000 toeschouwers volgepakte Wankdorf Stadion van Bern leek Hongarije de eindstrijd snel te beslissen. In de stromende regen kwamen de Hongaren binnen acht minuten met 2-0 voor. West-Duitsland, onder leiding van aanvoerder Fritz Walter, knokte zich echter terug in de wedstrijd. Na amper twintig minuten was het alweer 2-2. In een bloedstollende wedstrijd waren vervolgens de beste kansen voor Hongarije, maar in de 84ste minuut zette Helmut Rahn de West-Duitsers op voorsprong. Puskas leek in de laatste minuut nog gelijk te maken, maar zijn treffer werd afgekeurd wegens buitenspel. West-Duitsland won en zorgde zo voor één van de grootste stunts uit de voetbalhistorie.
Voor West-Duitsland werkte de zege ook buiten het veld door. Historici noemen de WK-winst een 'keerpunt in de geschiedenis', omdat het door de oorlog verslagen land voor het eerst weer een gevoel van trots beleefde. In 2002 werd het verhaal van 1954 verfilmd. 'Het wonder van Bern', zoals de film heet, werd een enorm succes.
Niet alleen in Duitsland, maar ook in Bern is men de wedstrijd tussen Hongarije en West-Duitsland nog niet vergeten. Pal naast het Wankdorf Stadion staat de herstelde stadionklok van destijds. Aan de andere kant van de paal staat een foto van het toenmalige Wankdorf Stadion, waarop diezelfde klok te zien is. Of de oranjefans komende maandag, als Nederland in het vernieuwde Wankdorf Stadion zijn eerste groepswedstrijd speelt, oog hebben voor dit historische monument, is twijfelachtig. Voor hen is het immers veel belangrijker dat ook Oranje historie schrijft in Bern. Bijvoorbeeld door de regerend wereldkampioen op een nederlaag te trakteren...
| Hongarije nieuws | |
|---|---|
| 29 feb. | Droomdebuut voor Özbiliz bij Armenië, Oekraïne wint |
| 21 dec. '11 | Oranje start WK-kwalificatiereeks tegen Turkije |
| 16 dec. '11 | Loting zal WK-kwalifitieschema Oranje bepalen |
| Lees meer Hongarije nieuws | |
| Duitsland nieuws | |
| 28 mei. | Khedira bagatelliseert misstap tegen Zwitserland |
| 27 mei. | Zwitserse bondscoach: "Duitsland kan beter dan dit" |
| 27 mei. | Löw likt zijn wonden na afgang tegen Zwitserland |
| Lees meer Duitsland nieuws | |
| EK nieuws | |
| 9 feb. '09 | Weinig incidenten in voetbalseizoen 2007-2008 |
| 31 dec. '08 | Van Basten verwijt zichzelf passieve houding op EK |
| 16 dec. '08 | Boulahrouz nog altijd boos op Van Breukelen |
| Lees meer EK nieuws | |
| EK - Groepsfase | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Groep C | Groep B | |||||||
| 1. | 3 | 9 | 1. | 3 | 9 | |||
| 2. | 3 | 4 | 2. | 3 | 6 | |||
| 3. | 3 | 2 | 3. | 3 | 1 | |||
| 4. | 3 | 1 | 4. | 3 | 1 | |||
| Groep A | Groep D | |||||||
| 1. | 3 | 6 | 1. | 3 | 9 | |||
| 2. | 3 | 6 | 2. | 3 | 6 | |||
| 3. | 3 | 3 | 3. | 3 | 3 | |||
| 4. | 3 | 3 | 4. | 3 | 0 | |||
| Bekijk ook de EK stand, wedstrijden en nieuws. | ||||||||