Over een week begint het Nederlands elftal aan het WK in Qatar met de groepswedstrijd tegen Senegal. De ploeg van Louis van Gaal zal naar alle waarschijnlijkheid gaan aantreden in een 1-3-4-1-2-systeem. Van Gaal heeft zijn selectie er inmiddels van overtuigd dat Oranje in dit systeem de meeste kans maakt op de wereldtitel. Bij Virgil van Dijk heeft het even geduurd voordat hij het met de bondscoach eens was.
Van Gaal nam na het teleurstellend verlopen EK van vorig jaar het stokje over van Frank de Boer. Onder De Boer was er veel discussie over het beste systeem voor het Nederlands elftal. Dat was in de beginfase van Van Gaal zijn derde periode als bondscoach niet anders. Van Gaal koos tijdens de eerste interlands weliswaar voor 4-3-3, maar hij maakte vanaf het begin duidelijk dat hij met het oog op het WK in een andere formatie wilde gaan spelen: 1-3-4-1-2. Niet iedereen was het daarmee eens. "Ik heb me toen uitgesproken over mijn voorkeur voor het 4-3-3-systeem en dat werd in de pers een heel ding", vertelt Van Dijk in gesprek met Voetbal International.
"Als ik ergens een mening over heb, ga ik dat niet verbergen. Ik ga het je uitleggen. Ook tegenover de bondscoach. Of we het nou eens zijn met elkaar of niet. Daarover kun je dan in gesprek gaan. En dat is precies wat we hebben gedaan", legt Van Dijk uit. Volgens de aanvoerder van Oranje was er geen sprake van een discussie. "Het was puur een uitwisseling van ideeën en gedachten. Open en eerlijk en respectvol. Ik denk dat het juist goed is als spelers hun gevoel over dingen uiten tegen trainers. Van Gaal is ook echt een coach die dat toejuicht, hij houdt van input van zijn spelers. Het betekent dat we betrokken zijn."
Ongeslagen
De keuze van Van Gaal voor het nieuwe systeem heeft tot op heden uitstekend uitgepakt. Oranje won met 4-2 van Denemarken, hield Duitsland op een 1-1 gelijkspel en plaatste zich in september ongeslagen voor de Final Four van de Nations League. Ook Van Dijk lijkt om. "We zijn dus overgeschakeld naar het 3-4-3-systeem en we zijn nog steeds ongeslagen onder deze bondscoach. Dus hij heeft het goed gedaan. Iedereen weet nu wat er in deze speelwijze wordt gevraagd en we hebben spelers die het goed kunnen invullen. Inclusief de jongens die invallen. Voor nu is dit zeker goed."
LvG 🧡 The team#NothingLikeOranje pic.twitter.com/95IkidNUpc
— OnsOranje (@OnsOranje) November 11, 2022
Favoriet?
Van Gaal kreeg afgelopen vrijdag tijdens zijn persconferentie over de WK-selectie de vraag met welk doel het Nederlands elftal aan het eindtoernooi gaat beginnen. De bondscoach reageerde dat de KNVB een plek in de kwartfinale ambieert. Dat vindt Van Gaal realistisch, al zei hij ook dat Oranje een 'grote kans' maakt om wereldkampioen te worden. "Ik denk dat we subtop zijn die op het WK top kan worden", zegt Van Dijk. "Als je kijkt naar de opbouw van onze groep, in leeftijd en in kwaliteiten, denk ik dat we alleen maar sterker kunnen worden. Je ziet vaker dat ploegen steeds verder in een eindtoernooi groeien."
Het Nederlands elftal speelt volgende week maandag de eerste groepswedstrijd tegen Senegal. Ecuador en Qatar zijn de andere tegenstanders in de groepsfase.